Znáte různé styly zdobení bot?

Víte, co je to „wingtip” nebo kdy se začalo používat zdobení typu „brogue”? A můžete vůbec podobné boty nosit do práce? Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých stylech zdobení pánských bot, čtěte dál…

Ze skotských (a irských) vrchovišť do kanceláří v centru města

V dobách, kdy se boty ještě stále vyráběly z pravé kůže místo z drcených PET lahví, museli farmáři ve vlhčích částech Velké Británie vyřešit celkem zásadní problém. Během dne se jim boty ve vlhkém terénu nacucaly vodou, což muselo být nejen krajně nepříjemné, ale zkracovalo to i životnost bot. Řešení bylo geniálně jednoduché – kůže byla v klíčových místech perforována tak, aby se voda mohla dostat z boty ven. Vznikla tak obuv, které se v šestnáctém století začalo říkat broque. V dnešní době už kůže perforovaná není, zdobení okolo boty (tzv. brogování) ale zůstalo.

Zároveň se už také nejedná o čistě volnočasové boty a můžete s nimi bez obav vyrazit do kancelářského prostředí. Pokud však chcete vypadat dostatečně formálně, dejte přednost botám s drobnějším zdobením (včetně menších dírek). Naopak country styl se vyznačuje spíše robustním zdobením (včetně dírek s větším průměrem) a skvěle ho doplňuje hrubší tvídové sako. Pokud je brogovaná obuv součástí pracovního oděvu, nezapomeňte, že i zde platí stejná pravidla jako u nezdobených bot – měli byste si dát pozor na volbu vhodného šněrování a správnou barvu obuvi!

Co se týče samotného zdobení, rozlišujeme čtyři základní typy: full brogue, wingtip, semi-brogue a quarter brogue. Občas můžeme potkat i longwing. Pro lepší pochopení si rozdíly ukážeme přímo na konkrétních botách.

Recent Posts