Kombinování barev

To, že už i poměrně nezanedbatelná skupina českých mužů občas sáhne po barevných ponožkách, je rozhodně věc hodná potlesku. Někteří je, pravda, kombinují až příliš divoce, jiní zase pro začátek sahají po nenápadných barvách a decentních vzorech.

Podobně to je i s botami, i když zde je většina mužů ještě opatrnější. Přece jen, koupit si ručně šité boty za sedm tisíc třeba v zelené barvě, to chce opravdu už trochu kuráže. Byla by škoda, kdybychom ji pak nenašli a mistrovský obuvnický kousek zůstal odložený na dně našeho botníku.

Odvaha a chuť experimentovat ale leckdy nestačí. Chce to vědět, které barvy lze společně kombinovat a u kterých je přítomnost vedle sebe naopak tabu. Mnoho z nás pamatuje devadesátá léta a oblibu (podivně) barevných obleků a bot nevkusného střihu. V té době vznikaly největší prohřešky proti zákonitostem barevného spektra, dobrého vkusu i zdravého rozumu, jejichž vrcholem byly světle zelená a fialová saka (či celé obleky) v kombinaci s černými botami, či bílé ponožky do společenských bot. Žádné další barevné ladění už nemohlo pomoci.

Podobné embargo vyhlašujeme ale i na barvy kalhot a bot, které se na první pohled tlučou, přeskakuje z nich zrak, nebo jsou si naopak příliš podobné. Děsivě působí třeba červená s fialovou a to i tehdy, jsou-li obě barvy v tmavých odstínech. Červená (či vínová) s tmavozelenou sice v barevném spektru docela ladí, ale musíme si dát pozor na odstíny obou barev, abychom nevypadali jako pomocník Santa Clause. Vyvarovat bychom se ale měli i černých kalhot a hnědých bot (nebo obráceně). Puntičkáři tvrdí, že hnědé boty lze nosit jen k tmavomodrému obleku. Ale není to tak úplně pravda: špatně nevypadají ani k hnědým, béžovým, nebo třeba tmavě zeleným nebo červeným kalhotám.

Blogger Justin Jeffers, který se pánskou módou detailně zabývá, sestavil dokonce praktickou tabulku, nad kterou se můžeme zamyslet (nebo si ji třeba nalepit do skříně). Ve většině případů nezbývá, než s jeho názorem souhlasit, ale v něčem nás možná i překvapí. Také jste si mysleli, že nejuniverzálnější barva bot je černá? Podle tabulky je opak pravdou. Černou předstihla dokonce i zelená a vínová a absolutním vítězem se stala námořnická modrá. Když se nad tím zamyslíme, nemůžeme než nakonec dát za pravdu.

A co vy, máte ve skříni i barevné boty? A jakou kombinaci máte nejradši?

Recent Posts